Skupina Černé Vlny vznikla v roce 2018 v industriálních předměstích Ostravy, kdy se čtyři mladí umělci rozhodli spojit své síly a vytvořit něco, co by vyjadřovalo jejich pocity z moderní společnosti. Kapelu založili Tomáš Krejčí (zpěv, kytara) a Markéta Svobodová (baskytara), kteří se poznali na koncertě Joy Division revival kapely v místním kulturním centru. K nim se postupně přidali Viktor Novotný (bicí) a později i Jakub Černý (syntezátory, elektronika).
Jejich první nahrávky vznikaly v improvizovaném studiu v suterénu Tomášova rodinného domu. Zvuk byl surový, ale autentický - přesně to, co skupina hledala. Inspirovali se klasikami post-punku jako Bauhaus, Siouxsie and the Banshees, ale také modernějšími interprety jako Interpol či Editors. Do jejich hudby se ale promítala i specifická atmosféra postindustriálního kraje, kde vyrůstali.
Zlom přišel v roce 2020, kdy kapela vydala své debutové EP 'Odraz ve tmě'. Nahrávka se skládala z pěti skladeb, které dokonale zachytily melanchodlickou atmosféru pandemických časů. Píseň 'Neonové světlo' se stala virální na sociálních sítích a během několika týdnů měla přes milion přehrání na Spotify.
Úspěch první nahrávky otevřel kapele dveře k většímu publiku. Začali dostávat pozvánky na festivaly po celé střední Evropě. Jejich živé vystoupení bylo intenzivní zážitek - temné osvětlení, mlha na pódiu a Tomášův charismatický projev vytvářely nezapomenutelnou atmosféru. Fanoušci je přirovnávali k The Cure v jejich nejlepších časech.
V roce 2021 vydali své první řádné album 'Město duchů', které zaznamenalo výborné recenze nejen v českých médiích, ale i v prestižních zahraničních časopisech jako NME a Pitchfork. Album se vyšplhalo na 15. místo v německých alternativních žebříčcích a otevřelo jim cestu na turné po západní Evropě.
Jejich druhé album 'Zlatý věk úzkosti' z roku 2023 ukázalo evolici jejich zvuku. Přidali více elektronických prvků, experimentovali s ambient pasážemi a jejich texty se staly ještě introspektivnější. Kritici oceňovali schopnost kapely vytvořit ucelený zvukový svět, který dokonale korespondoval s nejistotou současné doby.
Černé Vlny se dnes řadí mezi nejvýznamnější představitele české alternativní scény. Jejich koncerty jsou vyprodané nejen v Česku, ale i v sousedních zemích. Kapela si udržela svou nezávislost - vydávají na vlastním labelu Dark Horizon Records a mají plnou kontrolu nad svou tvorbou.
V roce 2024 přidali do své hudby prvky shoegaze a dream pop, což se projevilo na jejich nejnovějším singlu 'Věčný podzim'. Fanoušci i kritici jsou zvědaví, kam kapelu zavede jejich další album, které by mělo vyjít v první polovině roku 2025. Podle slov Tomáše Krejčího bude ještě osobnější a experimentálnější než vše, co dosud vydali.
Černé Vlny dokázaly, že české post-punkové kapely mohou konkurovat těm nejlepším světovým. Jejich autentický přístup k hudbě a schopnost zachytit ducha času z nich dělá jednu z nejzajímavějších kapel současné české hudební scény.
Tomáš Krejčí (Česká republika)
zpěv, rytmická kytara
Markéta Svobodová (Česká republika)
baskytara, doprovodný zpěv
Viktor Novotný (Slovensko)
bicí, perkuse
Jakub Černý (Česká republika)
syntezátory, elektronika, produkce
Elena Kostková (Ukrajina)
housle, klávesy (hostující členka)
Dr. Elara Thorne (Nový Zéland)
Hlas Srdce (Heartbeat Drum)
Radka Pospíšilová (Česká republika)
housle
Piotr Nowak (Polsko)
Dudy (Polské)
Carlos 'Coco' Mendez (Brazílie)
berimbau, pandeiro, zpěv
Élodie Beaumont (Francie)
Zpěv
Blažena Suchá (Česká republika)
cimbál
Neonový chrám
Japonsko, Akibahara
Skalní Brloh
Česká republika, Třešnovice nad Skálou
Kulturní doupě 'Na Kravinci'
Česká republika, Šnorchlov
Grand Auditorium Virtuoso
Česká republika, Nová Praha
Dubové útočiště
Česká republika, Zelená Lhota
Konzerthaus des Titanen
Německo, Metropolburg
Azyl U Ztracených Debilů
Česko, Bláznovice nad Sázavou
Echo Sphere
Česká republika, Dolní Šeplavy
Černý Hrom (Česká republika)
Hard Rock / Heavy Metal (s prvky českého folklóru)
Neon Wolves (Švédsko)
Synthwave/Dark Electronic
Sambiliongova Avie (Slovensko)
psychedelický folk, karavan-blues, středoevropský rock
Ethereal Echoes (Norsko)
Progresivní symfonický metal
Barokní Komora Virtuosů (Česká republika)
Neobarokní komorní jazz s prvky klasicismu
Los Espectros del Sur (Argentina)
Atmospheric Doom Metal con influencias Folkloricas
Hromoví jezdci (Česká republika)
Alternativní rock