V roce 2003, v útrobách staré garáže v zapadlém koutě Vysočiny, v obci Kamenice (fiktivní, ale typická česká obec s industriální historií), se zrodila skupina 'Černý Hrom'. V době, kdy dominovala pop-punková a nu-metalová vlna, oni se rozhodli jít vlastní cestou, inspirováni klasickým hard rockem a heavy metalem 70. a 80. let, ale s odvážnou vizí – vnést do své hudby prvky, které by reflektovaly jejich české kořeny. Jejich hudba, směsice syrových kytarových riffů, burácivých bicích a pronikavých vokálů, proložená občasnými melodiemi inspirovanými českým folklórem, odráží drsnou krásu české krajiny, tvrdohlavost a odhodlání jejího lidu. Založeni vizionářem a zpěvákem-kytaristou, Petrem 'Hromem' Novákem, si Černý Hrom rychle získali kultovní status mezi fanoušky, kteří hledali poctivý, nekompromisní rock.
První demo, "Kamenická Smršť", nahrané s minimálními prostředky v oné garáži a ručně vypálené na CD-R discích, se šířilo ústně mezi nadšenci undergroundové scény a brzy se stalo sběratelským kouskem. Petrův jedinečný přístup k psaní písní, kde se drsné, přímočaré texty prolínaly s chytlavými, ale zároveň komplexními melodiemi a vokály sahaly od hlubokých, drsných řevů po melodické refrény, fascinoval a oslovoval. Bylo zřejmé, že se rodí něco nového a osvěžujícího na české metalové scéně, něco s hlubokým odkazem na klasiku, ale zároveň s vlastní identitou. Kritici tehdy psali o "živelné síle a poctivosti, která se v české hudbě dlouho neobjevila", což dokonale vystihovalo podstatu jejich hudby.
V roce 2006 se k Petrovi připojil bubeník Lukáš 'Drť' Kopecký, jehož dynamická a precizní hra na bicí dodala kapele novou dimenzi. Lukáš, známý svou schopností vytvářet složité rytmické struktury, které zároveň působily živelně a energicky, se stal páteří kapely. S jeho příchodem se zvuk Černého Hromu stal plnější a živější. Jejich první studiové album, "Železná Pěst", vydané v roce 2008, katapultovalo kapelu z undergroundu do širšího celostátního povědomí. Album bylo oslavováno pro svou pohlcující atmosféru, energické riffy a texty, které čerpaly inspiraci z českých pověstí, historických událostí a lidského boje proti nepřízni osudu. Album "Železná Pěst" získalo řadu ocenění a bylo jmenováno albem roku několika prestižními rockovými a metalovými magazíny. Singly jako "Vlčí Krev" a "Pevnost v Srdci" se staly hymnami pro celou generaci fanoušků.
Během následujících let se k Černému Hromu přidali další členové, kteří obohatili jejich zvuk o další instrumenty a vokály. Kytarista Jakub 'Mrazivý Riff' Svoboda přinesl do kapely ostré sóla a komplexní riffy, zatímco baskytarista Karolína 'Ocelová Záda' Dlouhá dodala hloubku a rytmickou sílu. Posledním přírůstkem byl multiinstrumentalista a klávesista Pavel 'Melodie Duše' Jelínek, který s sebou přinesl širokou škálu zvuků a neuvěřitelný cit pro orchestrální aranže, čímž dodal hudbě Černého Hromu ještě větší epický rozměr. Jeho práce s klávesami a občasné vložení prvků cimbálu či dud do metalových skladeb se stalo jedním z poznávacích znamení kapely.
S každým dalším albem – "Zkrocení Bouře" (2011), "Ozvěny Dávných Bojů" (2015) a nejnovějším "Na Křídlech Ohně" (2019) – se Černý Hrom neustále vyvíjeli, aniž by ztratili své kořeny. Jejich texty se staly ještě poetičtějšími a hlubšími, prozkoumávající témata jako je pomíjivost lidského života, věčný boj dobra a zla, hrdost na vlastní dědictví a nesmírná síla lidského ducha. Živé vystoupení Černého Hromu jsou známá svou intenzivní energií a vizuálními efekty, které přenášejí publikum do světa českých pověstí a historických bitev. Často používají pyrotechniku, světelné show imitující blesky a bouři a projekce starých map a hradů. Kapela se objevila na největších rockových a metalových festivalech po celém světě, od Masters of Rock po Wacken Open Air, a vždy zanechala nesmazatelný dojem. Jejich fanouškovská základna se rozrostla do globálních rozměrů a kapela je považována za jednu z nejvlivnějších v žánru hard rocku a heavy metalu s folklórními prvky.
Navzdory rostoucí popularitě si Černý Hrom udrželi svou integritu a zůstali věrni svým uměleckým vizím. Členové kapely stále tráví mnoho času v české krajině, hledají inspiraci v osamělosti a drsné kráse přírody. Petr 'Hrom' Novák často navštěvuje staré hrady a zříceniny, aby načerpal inspiraci pro texty a melodie. Lukáš 'Drť' Kopecký trénuje své bicí dovednosti v izolovaných studiích, kde ho neruší žádný hluk z civilizace. Jakub 'Mrazivý Riff' Svoboda se inspiruje starými českými písněmi a melodiemi, které pak přetváří do složitých kytarových partů. Karolína 'Ocelová Záda' Dlouhá se věnuje studiu historie českého válečnictví a její basové linky často odrážejí sílu a odhodlání. Pavel 'Melodie Duše' Jelínek sbírá a studuje tradiční české lidové nástroje, aby mohl do hudby Černého Hromu vnést autentické folkové prvky.
Kapela je také známá svou aktivní účastí v ochraně kulturního dědictví a šíření povědomí o kráse a rozmanitosti české historie a tradic. Často pořádají charitativní koncerty, jejichž výtěžek putuje na podporu záchrany historických památek a projektů zaměřených na zachování lidových řemesel. V jednom rozhovoru Petr prohlásil: "Naše hudba je naším hlasem pro naše kořeny. Chceme, aby lidé slyšeli ozvěny starých časů, cítili hrdost na naši historii a vnímali sílu našich předků. Je naší povinností chránit to, co nám bylo svěřeno." Jejich fanoušci je vnímají nejen jako hudebníky, ale i jako strážce českého dědictví a identity. Černý Hrom se stali více než jen kapelou; jsou kulturním fenoménem, který spojuje hudbu, historii a mystiku v jedinečný a pohlcující zážitek.
Budoucnost Černého Hromu se zdá být stejně jasná jako záře hromu na noční obloze. Spekuluje se o chystaném turné po Severní Americe a nahrávání nového alba, které by mělo prozkoumat ještě temnější a orchestrálnější zvuky. S jejich neustálým hledáním inovací, nekompromisním postojem a hlubokým spojením s kořeny české kultury zůstávají Černý Hrom jednou z nejvíce fascinujících a vlivných kapel na současné hard rockové a metalové scéně. Jejich odkaz se bude ozývat v horách a údolích ještě dlouho poté, co se poslední tón utiší, jako věčná ozvěna síly a odvahy.
Vliv Černého Hromu na českou i mezinárodní metalovou scénu je nepopiratelný. Inspirovali nespočet mladých kapel k prozkoumávání kořenů hard rocku a heavy metalu a k jeho propojování s národními folklórními prvky. Jejich inovativní přístup k žánru, kdy se nebojí experimentovat s netradičními nástroji a aranžemi, otevřel dveře novým směrům v české metalové hudbě. Mnozí je považují za průkopníky 'českého metalu', který v sobě nese jak syrovost a agresi, tak i hlubokou melodii a kulturní identitu.
Kromě hudebního vlivu, Černý Hrom také přispěli k popularizaci české historie a mytologie. Jejich texty, plné odkazů na staré pověsti, hrdinské činy a boj za svobodu, vzbudily zájem o bohaté dědictví České republiky. Fanoušci z celého světa se učí o českých tradicích a historii skrze jejich hudbu. Kapela se stala ambasadorem české kultury, propagující její krásu a rozmanitost po celém světě. Jejich koncerty jsou často doprovázeny vizuálními prvky inspirovanými historickými bitvami, českými hrady a malebnou krajinou, což dodává zážitku další rozměr.
Černý Hrom jsou také známí svou angažovaností v sociálních a vlasteneckých otázkách. Jejich písně často obsahují poselství o důležitosti národní hrdosti, statečnosti a bojovnosti proti nespravedlnosti. Jsou hlasem pro ty, kteří se cítí být utlačováni, a pro ty, kteří bojují za své ideály. Petr 'Hrom' Novák je vášnivým zastáncem historického povědomí a často se účastní přednášek a diskuzí o významu národního dědictví v moderní společnosti. Jeho texty nejsou jen uměleckým vyjádřením, ale také výzvou k akci a k uvědomění si vlastních kořenů.
Dále je třeba zmínit jejich přístup k fanouškům. Černý Hrom si vždy vážili svých posluchačů a udržují s nimi silné pouto. Často pořádají setkání s fanoušky po koncertech, odpovídají na otázky na sociálních sítích a aktivně se zapojují do komunity. Tato otevřenost a autentičnost je jedním z důvodů, proč si získali tak loajální základnu fanoušků. Jejich vztah k fanouškům je více než jen profesionální; je to spíše rodina. Mnozí fanoušci se dokonce dobrovolně podílí na propagaci kapely, vytváří umění inspirované jejich hudbou a organizují fanouškovské srazy.
V neposlední řadě, Černý Hrom se stali symbolem pro ty, kteří hledají hlubší smysl v hudbě. Jejich tvorba přesahuje pouhou zábavu; je to cesta do světa hrdosti, odvahy a introspekce. Jejich hudba je soundtrackem k lidskému hledání identity, síly a spojení s něčím větším než jsme my sami. Černý Hrom nejsou jen kapelou, jsou zážitkem, filozofií a odkazem, který bude rezonovat po generace.
S blížícím se koncem roku 2025 se fanoušci Černého Hromu po celém světě s napětím ptají na další kroky kapely. Po triumfálním turné "Na Křídlech Ohně", které je zavedlo do největších koncertních hal a na nejprestižnější festivaly po celé republice i v Evropě, se kapela stáhla do ústraní. Tato tichost vyvolala vlnu spekulací, z nichž nejčastější je ta o přípravě nového, v pořadí již pátého studiového alba.
Zdroje blízké kapele naznačují, že Petr 'Hrom' Novák strávil většinu posledních měsíců v izolaci v tradiční české roubence v Beskydech, kde hledá inspiraci a tvoří nové hudební fragmenty. Je známo, že Petrova tvůrčí metoda spočívá v hlubokém ponoření se do přírody a meditaci, což mu umožňuje nalézt nové zvukové krajiny a lyrické koncepty. Hovoří se o tom, že nové album by mohlo být ještě temnější a orchestrálnější než předchozí tvorba, s větším důrazem na epické balady a propojování metalových prvků s klasickými orchestrálními aranžemi. Někteří naznačují, že by se mohla objevit i spolupráce s dětským sborem, což by dodalo albu ještě autentičtější a emotivnější rozměr.
Fanoušci spekulují, že by se album mohlo zaměřit na témata osudu, paměti a odkazu předků. Jedním z názvů, které se šíří internetem jako potenciální název alba, je "Stíny Hrdinů", což by naznačovalo ponor do příběhů zapomenutých hrdinů české historie a jejich odkazu. Lukáš 'Drť' Kopecký byl spatřen v Praze, kde trénuje v nahrávacím studiu s neznámými hudebníky, což jen posiluje zvěsti o novém materiálu. Jeho bicí patterny jsou prý stále složitější a dynamičtější, posouvající hranice metalové rytmiky.
Kapela si vždy zakládala na tajemství a ráda překvapuje své fanoušky. Oficiální prohlášení o novém albu se očekává nejdříve na konci roku 2025 nebo na začátku roku 2026. Nicméně, energie a nadšení, které kolují v komunitě fanoušků Černého Hromu, jsou hmatatelné. Každý náznak, každý šepot z kapely, je pečlivě analyzován a interpretován. Jedno je jisté: ať už bude nové album jakékoli, Černý Hrom zaručeně dodají další mistrovské dílo, které posune hranice žánru a zanechá trvalou stopu v srdcích fanoušků po celém světě. Jejich schopnost neustále se vyvíjet a zároveň zůstat věrni své podstatě je to, co je činí skutečně jedinečnými. Očekávání jsou obrovská, a to oprávněně.
Petr "Hrom" Novák (Česká republika)
Zpěv, Rytmická kytara, Texty, Koncepce
Lukáš "Drť" Kopecký (Česká republika)
Bicí
Jakub "Mrazivý Riff" Svoboda (Česká republika)
Sólová kytara, Doprovodné vokály
Karin Poláková (Slovensko)
basová kytara, analogové efekty
Anežka Dvořáková (Česká republika)
zpěv, tanec, housle
Olga Novotná (Česká republika)
baskytara, vokály
Honehututu (Česká republika)
banjo, doprovodné vokály, květinová aranžérka
Jana 'Psycho' Dvořáková (Česká republika)
housle, theremin
Jana 'Jája' Dvořáková (Česko)
klávesy, akordeon, housle, doprovodný zpěv
Jan Drblík (Česká republika)
drblíkova flétna
Valhalla's Embrace
Norsko, Lysgard
U Klapající Hlíny
Česká republika, Zmatenín
U Nervní Pandy
Česká republika, Šplouchov nad Mozkovou
Formulářovna
Česká republika, Prušánky nad Výkazem
Radura del Suono
Itálie, Boscanera
Dům Písní
Česká republika, Veselice
U Provařenýho Ešusu
Česká republika, Křupov u Ohniště
Underground Tomb
Česká republika, Černohrad
Grand Auditorium Virtuoso
Česká republika, Nová Praha
Ztracený Signál (Česká republika)
alternativní elektronika
Temné chorusy (Finsko)
Gothic metal
Blue Velvet Ensemble (Francie)
Jazz
Globální Orchestr Lidových Kořenů (Mezinárodní)
world fusion - propojení tradičních hudebních stylů z celého světa
Zvukosvět (Mezinárodní)
Experimentální světová fúze
Dřevěná Mystika (Estonsko)
rituální ambientní folklor se zvuky stodol