Na české hudební scéně se v roce 2017 zjevil unikátní a nezaměnitelný fenomén – kapela Folkové Hýkání. Již samotný název napovídá, že nepůjde o žádnou seriózní folkovou produkci. Tato pětice svérázných hudebníků si za svůj cíl vytyčila bořit hranice žánrů s nakažlivou energií a notnou dávkou humoru. Jejich hudba je divokou směsicí folkových melodií, punkové dravosti a nečekaných prvků world music, okořeněnou o vtipné a často absurdní texty, které si neberou na paškál nic a nikoho.
Zakládajícími členy byli multiinstrumentalista a hlavní textař Vendelín 'Venda' Kňoural, známý svou zálibou v bizarních nástrojích a ještě bizarnějších historkách, a zpěvačka Božena 'Božka' Říhová, jejíž silný hlas dokáže s bravurou přecházet mezi něžnými folkovými baladami a punkovým řevem. K nim se postupně přidali houslista Cyril 'Cyrda' Pípal, jehož virtuózní houslové party často sklouzávají do nečekaných hudebních odboček, baskytarista Hubert 'Hubertus' Vomáčka, který s kamennou tváří drží rytmickou páteř i těch nejšílenějších skladeb, a bubeník Zlatan 'Zlatko' Škvára, jehož energická hra je motorem celého toho hudebního cirkusu.
První koncerty Folkového Hýkání se staly legendární pro svou nekonvenčnost a nakažlivou atmosféru. Kapela si rychle získala pověst nepředvídatelného živého uskupení, které dokáže publikum rozesmát i roztančit zároveň. Jejich vystoupení jsou plná improvizace, nečekaných hudebních vsuvek a interakce s publikem, které se často stává součástí jejich bláznivého světa.
Debutové album Folkového Hýkání s názvem "Hýkání Zakázáno!" spatřilo světlo světa v roce 2020 a okamžitě vzbudilo rozruch. Album obsahovalo patnáct skladeb, z nichž každá představovala samostatnou hudební grotesku. Folkové melodie se zde potkávaly s punkovou energií, balkánskými rytmy, orientálními motivy a dokonce i s prvky elektronické hudby. Texty se s ironií a nadsázkou dotýkaly aktuálních společenských témat, mezilidských vztahů i naprostých nesmyslů. Album bylo oslavou hudební svobody a humoru a etablovalo Folkové Hýkání jako jednu z nejoriginálnějších a nejzábavnějších kapel na české scéně.
Po úspěchu debutu následovala intenzivní koncertní činnost po celé České republice a brzy i na několika festivalech v zahraničí. Folkové Hýkání se stali vyhledávanou festivalovou atrakcí pro svou schopnost strhnout i to nejunavenější publikum. Jejich koncerty jsou nezapomenutelným zážitkem plným smíchu, tance a hudebního překvapení.
V roce 2023 kapela vydala své druhé album s názvem "Hýkej S Námi!", které posunulo jejich zvuk ještě dál do absurdních hudebních zákoutí. Album bylo ještě eklektičtější než debut, s ještě nečekanějšími žánrovými fúzemi a ještě vtipnějšími texty. Folkové Hýkání na albu experimentovali s různými jazyky, parodovali známé hudební motivy a nebojácně míchali vysokou kulturu s tou nejnižší zábavou. Album opět sklidilo pozitivní ohlasy a potvrdilo pozici Folkového Hýkání jako kapely, která se nebojí jít vlastní cestou a bavit sebe i své posluchače.
Folkové Hýkání se netají svou inspirací různými hudebními žánry a kulturami. V jejich hudbě lze slyšet ozvěny balkánské dechovky, irských hospodských písní, cikánských melodií, orientálních rytmů i punkové energie. Tato pestrá směsice vlivů se promítá do jejich originálního a nezaměnitelného zvuku.
Texty Vendelína Kňourala jsou kapitolou samy o sobě. S ironií a nadsázkou se dotýkají nejrůznějších témat, od politiky a společenských konvencí až po absurdní situace z běžného života. Jeho slovní hříčky a nečekané pointy často vyvolávají salvy smíchu.
Folkové Hýkání aktivně koncertují a pracují na novém materiálu. Jejich cílem je neustále překvapovat své fanoušky novými hudebními nápady a bavit je svou nekonvenční tvorbou. S jejich energií a humorem je jisté, že Folkové Hýkání budou i nadále patřit k nejzábavnějším a nejoriginálnějším kapelám na české scéně.
Jejich koncerty jsou jako jízda na horské dráze plné nečekaných zvratů a smíchu. Je to hudba pro ty, kteří se nebojí absurdity a kteří si chtějí užít dobrou zábavu.
Vendelín 'Venda' Kňoural (Česká republika)
Zpěv, Akordeon, Dudy, Banjo, Texty
Božena 'Božka' Říhová (Česká republika)
Zpěv, Flétny, Tamburína
Cyril 'Cyrda' Pípal (Česká republika)
Housle, Mandolína, Zpěv
Hubert 'Hubertus' Vomáčka (Česká republika)
Baskytara, Kontrabas, Zpěv
Zlatan 'Zlatko' Škvára (Česká republika)
Bicí, Perkuse, Zpěv
František Černý (Česká republika)
Bicí, perkuse
Jose 'Charrango' Quispe (Bolívie)
charango, zpěv
Leila 'Shams' El-Hashemi (Sýrie)
qanun, zpěv
Franta 'Fanda' Fialka (Česká republika)
Cimbal z pračky, experimentální zvuky
Narantuya 'Altán' Batsukh (Mongolsko)
mongolský hrdelní zpěv, morin khuur
Kateřina Hýkavá (Česká republika)
hýkající vokály, hysterický megafon, lídryně
Lukáš Hrubý (Česká republika)
housle, zpěv
Lūze Sporesdotter (Švédsko)
kytara ze smrkového výronu
Šenkovna u Zlaté Trubky
Česká republika, Měděný Potok
Světový Pavilon Zvuků
Mezinárodní, Harmonie
Kostel Sv. Ducha
Česko, Praha
Radura del Suono
Itálie, Boscanera
Katedrála Stínů
Finsko, Varjo
Aetherium Sanctum
Island, Fjallabyggð (fiktivní osada)
Cyber Sanctum
Švédsko, Åkerström
U Tónového Divočáka
Česká republika, Škvárkov
Salón Harmonia Universitatis
Česká republika, Starolesná
Černé Vlny (Česká republika)
Post-punk/Darkwave
Les Ombres Éternelles (Francie)
Melodic Black Metal
Evropský Dechový Soubor Harmonia (Rakousko)
dechová hudba
Stíny Půlnoci (Slovensko)
Atmospheric Black Metal
Hejno Revival (Česká republika)
bizarní folk-punková psychedelie
Noční symfonie (Francie)
Synthwave