Kapela Šílený Vrabci se zrodila v malém městečku na Moravě, kde se čtyři přátelé rozhodli spojit své hudební vášně do jednoho unikátního projektu. Jejich hudba, kterou sami popisují jako 'alternativní folk-rock s punkovou energií', okamžitě zaujala posluchače svou upřímností a syrovostí.
Začátky nebyly snadné – první koncerty hráli v garáži jednoho z členů, kde trénovali své písně před hrstkou přátel. Jejich průlom přišel v roce 2018, kdy jejich demo nahrávka 'Ptačí šílenství' začala kolovat po internetu a získala nečekanou popularitu.
Co dělá Šílené Vrabce tak výjimečnými? Je to především jejich schopnost kombinovat tradiční folkloristické prvky s moderními rockovými riffy. Texty, které píše frontman Jakub 'Kuba' Vrána, jsou plné poetických metafor, ale zároveň odrážejí současné společenské problémy.
Jejich debutové album 'Hnízdo z drátů' (2019) bylo kritiky označeno za 'nejoriginálnější českou nahrávku dekády'. Druhé album 'Křídla z kartonu' (2021) pak potvrdilo, že nejde o žádný jednorázový úspěch.
Naživo jsou Šílený Vrabci ještě lepší než v nahrávkách. Jejich koncerty jsou známé svou energií a improvizací. Často mění aranžmá svých písní přímo na pódiu a nikdy nehrají stejný set dvakrát stejně.
V poslední době začali experimentovat s větším obsazením – na některých koncertech je doprovází smyčcové kvarteto nebo dokonce dětský sbor z jejich rodného města. To vše dělá z každého jejich vystoupení jedinečný zážitek.
Kapela aktuálně pracuje na svém třetím studiovém albu, které by mělo vyjít příští rok. Podle prvních informací půjde o konceptuální album vyprávějící příběh malého města přes jednotlivé postavy jeho obyvatel.
Šílení Vrabci neustále překvapují svým vývojem. Z garážové kapely se stali jedni z nejrespektovanějších českých interpretů současnosti. Jejich cesta však zdaleka nekončí – plánují turné po střední Evropě a uvažují dokonce o soundtracku k celovečernímu filmu.
Co je na nich nejvíce fascinující? Je to jejich autenticita. I přes rostoucí popularitu zůstávají věrní sami sobě a svému originálnímu zvuku. A to je v dnešní přehlcené hudební scéně opravdový vzácnost.
Jakub 'Kuba' Vrána (Česko)
zpěv, akustická kytara, texty
Petra 'Ptáčnice' Novotná (Česko)
elektrická kytara, doprovodný zpěv
Tomáš 'Bubeník' Svoboda (Česko)
bicí, perkuse
Eva 'Včela' Dvořáková (Česko)
basová kytara, violoncello, doprovodný zpěv
Martin 'Křídlo' Kovář (Slovensko)
akordeon, klávesy, housle
Mateo 'Ghostwind' Rodriguez (Mexiko)
Duchovní Květinový Větrník (Spirit Blossom Wind Chime)
Émile Charbonneau (Francie)
saxofon
Kovbojská Stodola
Česká republika, Kamenolhotí
Shadow Sound Club
Finsko, Kaarnavirta
Kulturní středisko Bývalé Sokolovny
Česká republika, Dolní Zádrhel
Podzemný chrám Zvonivého kapradí
Slovensko, Hubosvety
Saloon Podkova
Česká republika, Starý Kamenolom
Salón Harmonia Universitatis
Česká republika, Starolesná
U Ztracené duše
Česko, Černá Voda
Obrácená basa (Česká republika)
venkovský punk s nádechem svatebního popu
Černé Vlny (Česká republika)
Post-punk/Darkwave
Imperium Symphonica (Německo)
Monumentální symfonická hudba
Jihočeské Pouto (Česká republika)
Velká česká country, folk a bluegrassová skupina s orchestrálními prvky
Elektrische Ferne (Rakousko)
ambientní techno / post-industrial
Úplně Debilní Kapela (Česko)
absurdní punk-psycho-folk s prvky cirkusové hudby
Kapela Šprýmaři a Spol. (Česká republika)
Dechovka s humornými prvky
Éterická Klenba (Slovinsko)
ambientní neoklasika s prvky experimentálního jazzu