Přijďte vzpomenout na éru Jiřího Schelingera.
Láďa Tomis a Jiří Schelineger revival (Ostrava):
Na sklonku roku 2008 oslovil rockový zpěvák Láďa Tomis (Ex Hrot, Doga a Bastard) muzikanty stejného hudebního vnímání a založil kapelu „Láďa Tomis & Jiří Schelinger revival band”. Základní ideou kapely je společný názor, že Jiří Schelinger je opravdovou legendou a zaslouží si tedy trvalé připomínání odkazu, který zanechal české hard rockové scéně.
JIŘÍ SCHELINGER:Jiří Schelinger se narodil 6.3.1951 v Bousově nedaleko Čáslavi. Jeho otec byl učitelem hudby. Na základní škole založil spolu s kamarády skupinu Nothing But Nothing, ve které hrál na kytaru. Tehdy jeho kytarovým idolem byl Brian Jones z Rolling Stones. Po skončení základní školy začal navštěvovat SOU, ale instalatér se z něho nestal. Ocitl se také ve vyšetřovací vazbě a aby se dostal co nejdříve ven, pokusil se o demonstrační sebevraždu. Díky tomu potom skončil v psychiatrické léčebně v Bohnicích a získal modrou knížku, což bylo pro jeho kariéru dost důležité. Po návratu nastoupil jako kulisák v divadle Jiřího Wolkra. V divadle vydržel asi měsíc. Do skupiny Smaragd ho vzal Ivo Trojan. Brzo se stal v této skupině hvězdou číslo 1. V době svého působení v Liberci se seznámil se svojí první ženou Alenou, se kterou měl dceru Andreu. Manželství se mu však nevydařilo a po rozvodu začal zpívat ve skupině The Happy Five. Skupina se především orientovala na bluesový repertoár. Po čase však skupina odcestovala bez Schelingera do Finska a tak přijal nabídku od Karla Šípa ze skupiny Faraon. Kromě barového repertoáru nahrál se skupinou několik singlů, hlavně největší hit české populární hudby - Holubí dům. Ani to ho však ve skupině neudrželo a roku 1973 zakotvil ve skupině bublegummového krále Františka Ringo Čecha.
Podle Čechových slov došlo k přibrání Schelingera za účelem celkového přitvrzení zvuku kapely. Sodoma odchází. Švihák lázeňský - První Schelingerův hit v novém působišti. K výraznému přitvrzení Čechovy kapely dochází na albu Nemám hlas jako zvon. Objevují se na něm skladby od Black Sabbath a Status Quo. Roku 1977 nahráva J.Schelinger a skupina F.R.Čecha první hardrockové album v Čechách - Hrrr na ně... Kapela posílila o kytarového mága Stanislava Kubeše a bubeníka Jiřiho Mamuta Stárka. Brzo ji doplňuje baskytarista Jan Kavale. A nejlepší uskupení 70-let je na světě. Společně odjíždějí na památný zájezd do Ruska kde koncertují s tehdy slavnou anglickou skupinou Smokie. V roce 1979 vydáva J.Schelinger LP - Nám se líbí. Po tvrdém - Hrrr na ně... působí deska poloakusticky. Přestože jde o desku žánrově nevyhraněnou, nedá se jí upřít značný stupeň originality. Bubeník Starek se objevuje v konkurečním Katapultě a unavený koncertovaním opouští skupinu F.R.Čecha. Ale ani jeho odchod nenarušil práci na novém projektu - Zemětřesení, který díky své tvrdosti měl velkou šanci stát se přelomovou deskou českého rocku vůbec.
K realizaci však nedošlo, protože v dubnu 1981 odchází J.Schelinger na pozvání STV do Bratislavy. Dne 13.4.1981 večer z neobjasněných důvodů skáče z mostu do Dunaje. O měsíc později jeho tělo vyplavila voda nedaleko Šamorína. Jeho tělo nikdy nebylo nikým identifikované. Jestliže skupina přežila odchod F.R.Čecha, kterého nahradil Milan Schelinger, nepřežila ztrátu svého sólisty. Zkusili ho nahradit Jiřím Hoppem,vydali jeden singl z připraveného projektu, ale odchází od nich "tandem" Kavale-Kubeš. Skupina se rozpadá.
V roce 1993 se na společném projektu schází : Brichta, Doležal, Henych a Smetaček a se souhlasem Milana Schelingera a F.R.Čecha nahrávají Schelingerovo Zemětřesení. Jeho skvělé přijetí a nominace na Gramy dokazují, že Schelingerová hudba je díky svojí originalitě něčím co má nezastupitelné místo v historii české rockové hudby.