country a trampská muzika
oldies, rock´n´roll
rock & pop music, blues
reggae, travesti show
a klasika vesnických zábav

TAXMENI

millitary country


Českou hudební scénu střídavě křižuje jednou pomyslný dostavník jakoby vystřižený z filmového westernu, jindy vojenský džíp. Jejich posádku i pasažéry tvoří v obou případech stejná kapela moderní country - TAXMENI. Za více jak tři desítky let své existence si vydobyla přední místo na country scéně. Poprvé výrazně dala o sobě vědět na přelomu 60. a 70. let dvacátého století. Nejprve začala tvořit svůj repertoár na zpěvných melodiích tradiční americké country music, postupem času se vlastní tvorbou a výrazem dopracovala až ke countryové moderně, a dokonce ji i celý žánr C&W obohatila o specifický styl tzv. military-country. Album Calamity Jane 4-Rytíři oblak (2004), je sestaveno výhradně z českých melodií, textů, včetně aranží. TAXMENI byli založeni na podzim 1970,z někdejších členů skupin The Plainsmen a Stonewall-Jackson. V únoru 1971 poprvé veřejně vystoupili. V tomto počátečním období se skupina pohybovala na pomezí folku a bluegrassu. Vyhrála několik amatérských soutěží a festivalů, včetně celostátního finále PORTY. Poté byla TAXMENUM předána i tzv. Zlatá Porta ?Za dlouholetý přínos v oblasti české country hudby.? Podobně,jako ostatní přední hudební skupiny, byli rovněž i TAXMENI úředně přinuceni změnit svůj původní název. Začali vystupovat pod jménem Krajánci. Když ze strany tehdejších úřadů začal ideologický tlak neúměrně sílit, v roce 1979 přerušili hudební činnost. Prakticky začali opět vystupovat až ve druhé polovině osmdesátých let, až když se politické klima začalo postupně uvolňovat. Omladila se část členské sestavy a Krajánci se vrátili k svému názvu TAXMENI. Z původního tradičního směru a akustického zvuku postupně propracovali k modernějšímu pojetí.

    vydali celou řadu hudebních nosičů, z nichž mimořádný úspěch zaznamenali v sérii alb CALAMITY JANE . Právě zde se uvedli a posléze proslavili výrazem a stylem, který pojmenovali jako: military country. Repertoár Taxmenů je bohatý, pestrý. Zhudebnili příběhy o vlastenectví, odvaze, chlapské cti a morálních principech. V jejich textech se setkáme nejen s klasickými westernovými tématy, ale i s příběhy čs. legionářů či čs. vojáků za druhé světové války. TAXMENI mají za sebou více jak dva a půl tisíce vystoupení. Několikrát hráli i v zahraničí, velký úspěch měli v Polsku a na Slovensku. Pestrou anabázi Taxmenů, jejich kořeny, vzestup k posluchačské popularitě, i cestu k vavřínům, jichž kapela dosáhla, včetně historie československé country, je podrobně popsána v knize Jaroslava Čvančary - Taxmeni aneb Hledání country grálu

    Právě Jaroslav Čvančara je zakládajícím členem, vedoucím skupiny a hráčem na pětistrunné banjo. K základním pilířům skupiny patří frontman VRÁŤA VYSKOČIL, se svým výjimečným basbarytonovým hlasem. Na bicí nástroje hraje nestor české country LUDĚK KODRLE, na baskytaru PAVEL KAISER, na klávesy JINDRA VRBENSKÝ, doprovodnou kytaru KAREL MRKVIČKA a na sólovou kytaru hraje MILAN KRIŠTOF.

    TAXMENI ve svém názvu s úsměvem parafrázují výraz výběrčí daní, avšak místo braní TAXMENI spíše dávají: pěkné písničky, dobrou zábavu.
 DOPORUČUJEME: DŘEVÁK   | PŘÍZEMÍ
FACEBOOK