country a trampská muzika
oldies, rock´n´roll
rock & pop music, blues
reggae, travesti show
a klasika vesnických zábav

LAURA A JEJÍ TYGŘI

Originál!


černé kalhoty a funky drive
černé brýle a soulová naléhavost
černé kravaty a jazzová elegance
bílé košile a rocková energie


Na konci roku 1985 Karel Šůcha inspirován novelou Williama Saroyana Tracyho tygr zakládá v Neprakta klubu v Mostě rockovou skupinu Laura a její tygři. Dívčí jméno Laura evokuje něhu a krásu, tygři jsou symbolem nezkrotnosti a divokosti, černé brýle, bílé košile, černé kravaty a černé kalhoty vytváří nezaměnitelnou image skupiny. „Koncerty skupiny sálají vlnami živočišné rockové energie, ve které vycítíme náznaky dunivých černošských rytmů, latinu i bílý beat šedesátých let. Vše vyvěrá z pozitivního názoru a pohledu na svět, jenž se v této stylové směsici bleskově přenáší na publikum" napsal Vladimír Vlasák v knize Excentrici v přízemí.

Na podzim roku 1989 se skupina profesionalizuje. První zahraniční koncert skupiny se uskuteční v roce 1987 ve Varšavě na festivalu Poza kontrola, následuje koncertní turné v Bulharsku, koncerty na festivalu Dny Prahy v Moskvě a na Světovém festivalu mládeže v Pchjongjangu. Po pádu "železné opony" tygři úplně mizí z domácí scény a koncertují převážně na evropských podiích – Stuttgart, Mnichov, Paříž, Laussane, Kiel, Bremen, Hamburg, Kolín nad Rýnem, Frankfurt nad Mohanem, Marseille, Valence, Toulousse, Nantes, Albi, Tarbes, Brusel, Lyon, Dijon, Antverpy, Strassbourg atd., ale také ve starobylých amfiteátrech Kartága, Monastiru a Hammametu. V roce 1993 získala kapela cenu francouzských médií Grand Prix Media RFI a její koncert v pařížské La Cigalle živě přenášel kanál MCM. Vysoký počet koncertů před náročným publikem znamenal neustálý boj o úspěch a přispěl nejen k výraznému profesionálnímu růstu kapely, ale společně s tisícovkami kilometrů najetých při nekonečných přejezdech i k únavě a pozvolné ztrátě energie.

V roce 1999 Karel Šůcha kompletně přestavěl skupinu „...radikální přebudování a omlazení sestavy kapele slyšitelně prospělo a její náboj a energie je zase po letech shodná s dobou jejího fenomenálního vzestupu“ napsal IljaKučera v časopise Muzikus 12/1999. Laura a její tygři mají v současné době na svém kontě více než 1 500 koncertů v rockových klubech a na festivalech doma i v zahraničí, 12 vydaných alb a pět velkých koncertních projektů: Show Tomáše Tracyho, Rituál středoevropana z konce dvacátého století ve franouzském Agenu, Rituál na Žižkově, Laura versus Křižíkova fontána a Big Bang.

Discografie:
Žár trvá ©Panton 1988
Nebudeme ©Supraphon 1990
Síla v nás ©Bonton 1992
The Best Of ©Bonton 1994
Rituál 199X ©Bonton 1995
Vyklátíme modly ©Bonton 1996
Rytmus ©Popron 2001
Vyškrábu ti oči ©EMI 2004
Jsme tady! © Supraphon 2005
Nejsou malý věci © Laura Promotion 2009
Big Bang! Čtvrtstoletí na zemi zapoštíme kořeny DVD © Carpe Diem 2011
Big Bang! Live © Carpe Diem 2011
 DOPORUČUJEME: DŘEVÁK   | PŘÍZEMÍ
FACEBOOK